Berbat :(Eh işte!İyi!Beğendim!Nefis! (No Ratings Yet)
Loading...

SARIMSAĞIN FAYDALARI

Sarımsağın Faydaları ve Hakkında Kısa Bilgi

Soğanlı bir bitki türüdür. Boyu 25-100 cm arasında değişebilmektedir. Yapraklarında, sağlarında ve toprak altındaki soğanında kokulu bir  yağ bulunur.

Yıllık bir bitkidir zambak ve pırasa ile akrabadır. Yabani ortamda yetişmeyen sarımsak germanyum ve selenyum bakımından zengin topraklarda yetiştiği sürece en iyi kaliteye sahip olur. Türkiye’de Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesinde yoğun olarak tarımı yapılır.

Sarımsağın Faydaları

Vücuda güç ve enerji verir. İştah açıcı ve hazmı kolaylaştırıcıdır. Balgam söktürür ve kabızlığı giderir. Ateşi düşürür. Kuvvetli bir antibiyotik yani mikrop öldürücüdür. Kanı temizler. Kalp ve damar sağlığı için çok yararlıdır. Kan dolaşımını düzenler, damar sertliğini ve tıkanıklığını önler. Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirerek özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı direnci arttırır. Tansiyonu düşürür. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Kansere karşı çok iyi bir koruyucudur. Basur, bronşit, astım, varis ve romatizma rahatsızlıklarında çok faydalıdır. Kolesterolü düşürür. Kandaki şeker miktarını dengeleyen sarımsak şeker hastalarına iyi gelir. Zehirlenmelerde kullanılır. Cinsel gücü arttırır.

Sarımsağın Besin Değerleri

100 gr.1 Porsiyon (orta)
Karbonhidrat (g)28.410.6
Protein (g)6.050.1
Yağ (g)0.120
Kolesterol (mg)0.000
Sodyum (mg)19.000.4
Potasyum (mg)530.0010.6
Kalsiyum38.000.8
Vitamin A0.000
Vitamin C14.000.3
Demir1.400

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir