Berbat :(Eh işte!İyi!Beğendim!Nefis! (1 oy aldı, Ortalama: 5 üzerinden 2,00 )
Loading...

ŞALGAMIN FAYDALARI

Şalgamın Faydaları ve Hakkında Kısa Bilgi

Yaprakları ve gövdesi yenilebilen geniş köklü bir bitkidir. Tohumlarıyla çoğaltılır. İlkbaharda mart ve nisan aylarında ekilir. Sonbaharda ise ağustos aylarının sonlarına doğru ekilmektedir.

Ilık ve serin mevsim bitkisidir. Sıcak ve kuraklıktan hoşlanmadığı gibi sıcak bölgelerde yetiştirilmesi sulama açısından masraflıdır. Tohum ekiminden sonra yaklaşık 3-4 ay sonra hasat edilecek duruma gelir.

Şalgamın Faydaları
Şalgam suyunun en önemli hammaddesi mor havuç başlı başına A vitamini deposudur. Bu özelliği ile göz sağlığına katkısı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Şalgam suyu vücut için doğal ve katkısız bir besin kaynağıdır. Antioksidan kaynağıdır. Hücre yenileyici özelliği vardır. Bağırsakları çok iyi çalıştırır ve böylece kabızlığı önler.Fazla kiloların atılmasına yardımcı olur. İştahı açar. Laktik asit içerir,sindirimi kolaylaştırır. B grubu vitaminleri içerir, sinirleri yatıştırır. Mide ve karaciğere faydalıdır. Kalsiyum,potasyum ve demir içerir, kemik ve dişleri kuvvetlendirir. Kalsiyum-potasyum yönünden çok zengindir ve afrodizyak özelliği vardır. Vücuttaki toksinleri atar, stresten kurtarır. Şeker hastalığına iyi geldiği biliniyor. Özellikle kış mevsiminde grip ve soğuk algınlığına çok iyi geldiği bilinir.

Şalgamın  Besin Değerleri

100 gr.1 Porsiyon (orta)
Karbonhidrat (g)4.662.3
Protein (g)0.990.5
Yağ (g)0.220.1
Kolesterol (mg)0.000
Sodyum (mg)58.0029
Potasyum (mg)238.00119
Kalsiyum50.0025
Vitamin A12.006
Vitamin C20.0010
Demir0.440.2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir