Berbat :(Eh işte!İyi!Beğendim!Nefis! (No Ratings Yet)
Loading...

LAHANANIN FAYDALARI

Lahananın Faydaları ve Hakkında Kısa Bilgi

Turpgiller familyasındandır. Kat kat ve geniş yaprakları bulunur. Bir çok türü vardır, kış ve güz sebzesi olarak yetiştirilmektedir.

Beyaz lahana, kara lahana, kırmızı lahana, brüksel lahanası, brokoli ve karnabahar şeklinde çeşitleri vardır.Zeytinyağlı lahana dolması, Coleslaw – beyaz lahana bazlı salata Kapuska, Bürüksel lahanası salatası, Kara lahana çorbası ve Lahana bayıldı isminde yemekleri mevcuttur.

Lahananın Faydaları

Vücut direncini arttırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Mikrop öldürücüdür. Başta meme, rahim ve bağırsak kanseri olmak üzere, kansere karşı çok iyi bir koruyucudur. Kansızlık çekenlere ve astımlılarafaydalıdır. Öksürüğü keser, balgamı azaltır. Cinsel gücü ve isteği arttırır. İştah açıcıdır. İdrar söktürür  ve kabızlığı giderir. Romatizma ve siyatik şikâyetlerini azaltır. Çiğ lahana ve lahana suyu başta mide ve bağırsak ülseri olmak üzere ülsere karşı koruyucu ve iyileştirmeye yardımcıdır. Kandaki şeker oranını azaltır. Ses kısıklığını ve göğüs ucundaki çatlakları giderir. Sarılık ve safra kesesi hastalıklarında faydalıdır.

Lahananın Besin Değerleri

100 gr.1 Porsiyon (orta)
Karbonhidrat (g)3.254.9
Protein (g)1.071.6
Yağ (g)0.160.2
Kolesterol (mg)0.000
Sodyum (mg)9.0013.5
Potasyum (mg)162.00243
Kalsiyum36.0054
Vitamin A9.0013.5
Vitamin C35.7253.6
Demir0.390.6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir