Berbat :(Eh işte!İyi!Beğendim!Nefis! (No Ratings Yet)
Loading...

KEREVİZİN FAYDALARI

Kerevizin Faydaları ve Hakkında Kısa Bilgi

Maydanozgillerden olan kereviz batı ve kuzey Avrupa sahillerinin yerlisi olan, kökünün ve yaprağının yendiği iki senelik bir bitkidir. Yaklaşık 1 metre civarında büyür.

Yaygın şekilde tüketilen sebzenin zeytinyağlı olarak çorbası, salatası, dolması ve haşlanmış sebze türünde tarifleri mevcuttur.

Kereviz-Bitkisi-Gövdesi-ve-Yaprakları-Resmi

Kökü patates gibi etli olarak pişirilse de farklı olarak yaprakları da yemeğe katılabilmektedir. Tohumu tatlandırıcı olarak kullanılır. Tuz ile karıştırılan tohumu kereviz tuzu olarak adlandırılır ve tuza alternatif olarak kullanılır.

Kerevizin Şifası (Faydaları)
Yaprak ve sağı bol vitamin ve madeni maddelerle bezenmiştir. Mideyi kuvvetlendirip, iştah açtığını uzmanlar kanıtlamıştır. Sinir yorgunluğu önler ve böbrek üstü bezlerini çalıştırdığı bilinir. Vücuttaki pisliklerin atılmasına, sivilcelerin geçmesine ve cildin pembe bir hal almasını sağlıyor. Uzmanlara göre kesin kabul edilen bir diğer bilgiler ise şöyle:

“Karaciğerin şişliğini giderip onu yorgunluk maddelerinden temizliyor. Sarılığı gideriyor, böbrekleri çalıştırıyor, fazla suyu dışarı atıyor. Böbreklerden kumu, taşı döküyor. Şişmanları zayıflatıyor ve cinsel faaliyeti çok arttırıyor.”

Bitkinin körpe yaprakları, güneşsiz ve havadar bir yerde kurutularak havanda ezilip toz haline getirilir ve bazı yiyeceklere, çeşni vermesi için serpilir. Bitkinin tohumları da kurutulup ezilerek kereviz tuzu olarak bazı yiyeceklere katılır. Tuzsuz rejimlerde sofra tuzu yerine kullanılır

Kerevizin Besin Değerleri

100 gr.1 Adet (küçük)
Karbonhidrat (g)2.253.4
Protein (g)1.702.6
Yağ (g)0.300.5
Kolesterol (mg)0.000
Sodyum (mg)77.00115.5
Potasyum (mg)321.00481.5
Kalsiyum68.00102
Vitamin A3.004.5
Vitamin C8.2512.4
Demir0.530.8

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir