Berbat :(Eh işte!İyi!Beğendim!Nefis! (4 oy aldı, Ortalama: 5 üzerinden 3,25 )
Loading...

İSKORPİT BALIK ÇORBASI TARİFİ

İskorpit balığı çorbası tarifi

Lezzetine doyum olmayan iskorpit çorbasını dilerseniz kırlangıç veya orfoz ile de yapabilirsiniz.

HAZIRLANIŞI

Tencereyi orta ateşte sıcak suyunu koyup kaynatıyoruz. Su kaynara çıktığında 10 dakika bekleyin, balıkları haşlayın. Balıklar haşlanınca delikli bir kepçeyle alın ve kayık bir tabağa koyun.

Tencerede kalan malzemeleri pişene kadar tutun ve ocağı kapatın. Balıklar soğumaya başlayınca ayrı bir tencereye alıyoruz. Balıkları ayıklarken bütün etlerini alın. Özellikle yağlı kısımlarını etlerin arasına koyun ki lezzeti dengeli dağılsın. Hiçbir eti ziyan etmeden parça pinçik ne kadar et çıkarsa hepsini ayıklayalım kafası bile olsa.

Balıkları bir kenara koyup sebzeleri tencereden alalım. İçinde balıktan kopan kılçık olabilir diye iyice kontrol edelim. Mikser yardımıyla biraz balık suyu alıp bütün sebzeleri mikserde çekiyoruz. Etleri miksere atmıyoruz tadı bozulmaması için.

Ayrı bir tencerede unumuzu kavuruyoruz. 1 çay bardağı zeytinyağına bir çay bardağı unu döküp karıştıralım. Un rengini almaya başladığında yani pembeleşince, yavaş yavaş balık suyunu ekleyelim. Karıştırırken unun pütürsüz olmasına özenle dikkat edin.

Un iyice karışınca suyun tamamını ekleyelim ve çekilmiş sebzeli suyu ilave edelim. Orta ateşte tencereye balık etini ilave edelim.

Çorba kaynamaya başladığında 1 çay bardağı kadar ince ince kıydığımız maydanozu ekleyelim ve ocağın altını kapatalım. Çorbamız afiyetle yenebilir 🙂

MALZEMELERİMİZ

  • 3 tane büyük boy iskorpit yeterlidir (4-5′te olursa eti bol bol olur).
  • 2 -3 tane havuç
  • 2 -3 çarliston biber
  • 2 tane orta boy soğan
  • 7 -8 tane defneyaprağı
  • 1 tutam kekik
  • Küçük bir patates

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir