Berbat :(Eh işte!İyi!Beğendim!Nefis! (5 oy aldı, Ortalama: 5 üzerinden 3,40 )
Loading...

EZOGELİN ÇORBASI TARİFİ

Ezogelin çorbası tarifi

Biraz zahmetli olsa da, tadacağınız zevke değeceğini bildiğimiz nefis ezogelin çorbası tarifine buyurun hanımlar 🙂

HAZIRLANIŞI

Unu kısık ateşte sıvı yağ ile kavurun. Kavurma işlemi bittikten sonra salçayı iki kaşık su ile sulandırın ve kavurduğunuz una dökün. Et suyunu yavaş yavaş ilave edin ve kaynayana kadar pişiriniz. Et suyu kaynayana kadar bulguru, mercimeği ve pirinci ayıklayıp yıkayınız. Et suyu kaynayınca ilave edin. Tuz serpip bulgur, pirinç ve mercimek yumuşayıncaya kadar pişirin.

Ezogelin-Çorbası-Tarifi

Ayrı bir tavada sıvı yağı, pulbiberi ve naneyi ilave edin ve kavurun. Çorbanın üzerinde gezdirip servise hazır hale getiriyoruz. Afiyetler ve kolaylıklar diliyoruz efendim.

MALZEMELER

  • 1,5 çay bardağı kırmızı mercimek
  • 1/2 çay bardağı pirinç
  • 1 kahve fincanı kadar bulgur
  • 1 çorba kaşığı un
  • 50 gr. sıvı yağ
  • 2 çorba kaşığı domates salçası
  • 8 su bardağı et suyu
  • Pulbiber, nane ve tuz

Ezogelin Çorbasının Hikayesi

Gaziantep’e bağlı olan Oğuzeli kasabasında tanınan bir kız yaşarmış. Adı Zöhre Kız olan bu güzel kızın ismi sonralarda kısaltılarak Ezo Gelin olarak söylenmeye başlamış. İsmi kadar kendisi de güzel olan Ezo Gelin ağabeyinin evlendiği kıza bedel olarak karşı aileden Şıda Hanifi ile evlendirilmek istenir. Bu usul hala yörede geçerli olan berdel usulu evliliktir.

Ezo Gelin bu evliliği her ne kadar istemese de yöreye uymaktan başka da çaresi kalmamıştır. Düğün yapılır ve Ezo gelin istemediği halde evlenir fakat fazla uzun sürmez ve babasının evine döner.

Uzun süre kendisine evlenme teklifleri gelse de yaşadığı ilk mutsuz evlilikten dolayı evlenmeyi düşünmez. Fakat töre tekrar ağır basar ve ağabeyinin evlenmek istemesiyle teyzesinin oğlu Memey (Mehmet) ile evlendirilir. Ezo gelin Memey’in Suriye’de yaşıyor olması dolayısı ile bu evliliğe de sıcak bakmayarak çare aramaya başlar. Suriye’ye gidip tekrar dönememekten korkmaktadır. Akraba kadınlar araya girip Ezo gelini ikna etmeye çalışırlar ve nihayet Suriye’ye Kozbaş köyüne gelin gider. Kozbaş köyünün töre ve geleneklerine göre dul kadınlara düğün yapılmaz. İmam nikahı ile evlilik gerçekleşir ve berdel usulü gereği Memey bacısı Selvi’yi Ezo Gelinin kardeşine verir.

Bu evlilikten 6 kız çocuğu olur. Bir yandan memleket özlemi, diğer yandan zor yaşam şartları ve yoksulluk ile iyice bitkin düşer. Kaçakçılık yüzünden Suriye ve Türkiye sınırına mayın döşendiği için geri dönüşü imkansızlaşmıştır.

1952’de tek odalı kerpiç evinde, hastalığı sebebi ile bir daha yatağından kalkamaz. Sağlığında Türkiye’ye dönüp ağlar ve ölünce vatanını görebileceği bir yere gömülmesini vasiyet edermiş. Vasiyeti yerine getirilmiş ve ölünce cenazesi yaşadığı köyden alınıp Bözhöyük köyündeki höyüğün üzerine gömülmüş.

Mezarının Türkiye’ye getirilip getirilmedi konusunda kesin bir bilgi yok. Fakat Suriye’ye sınır köylerimizden beyaz bir benek gibi mezarı görülebilmektedir.

Böylesine ilginç bir hayat geçiren ve yoksul yaşantısı ardında bıraktığı bu çorbayı tadarken Ezo Gelin’i hatırlamanız dileğiyle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir