Berbat :(Eh işte!İyi!Beğendim!Nefis! (1 oy aldı, Ortalama: 5 üzerinden 2,00 )
Loading...

BAMYANIN FAYDALARI

Bamyanın Faydaları ve Yararları

Bu yazımızda bamyanın fayda ve yararlarını içeren bilgiler sunmaya çalışacağız. Yemeğini yaptığınız sebzenin faydalarını merak ediyorsanız buyurun.

KALP RAHATSIZLIKLARI

Bamya, içerdiği çözülebilir lifler ile bağırsaktaki safra asitlerine bağlanmakta, kolesterol emilimini ve metabolik toksinleri önlemekte, kalp hastalığına karşı olan riskleri minimalize etmektedir. Sindirim sistemi sayesinde vücuttaki zehirli maddeler olan toksinlerin dışarıya atılmasına yardımcı olmaktadır.

ÜLSER HASTALIĞI

Sindirim sistemimizdeki asiti nötralize ettiğinden bamya ülser hastalığından kurtulmaya yardımcı olmaktadır. Özellikle ülsere yakalananlar bamya yemeye özen göstermelidirler.

GÖZE FAYDALIDIR

Bamya içerdiği A vitamini, beta karoten, ksantin ve lutein gibi flavonoid antioksidan zengini bir sebzedir. Tüm bu antioksidanlar sayesinde gözdeki retinayı korumakta ve göz katarakt gelişimini önlemektedir.

DEPRESYON ve STRESS

Depresyon, stress ve anksiyete gibi sorunların görülme riskini azaltıyor. Sinir sistemimizi korumakta ve vucuttaki enfeksiyonları tutucudur. İçerdiği K vitamini sayesinde kemikler korunu ve yıpranmalara karşı onarıcıdır.

KİLO VERDİRİR, KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR

Vucutta kanama olduğunda içerdiği K vitamini sayesinde kanın pıhtılaşmasına yardımcı olmaktadır. Bamyada lif oranı yüksek olduğu için kilo vermeye yardımcıdır ve kolesterolü düşürücüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir