Berbat :(Eh işte!İyi!Beğendim!Nefis! (No Ratings Yet)
Loading...

BAKLANIN FAYDALARI, BAKLANIN YARARLARI

Baklanın Faydaları, baklanın yararları

Baklanın faydalarını, yararlarını ve bakla hakkında bilgi vermeye çalışacağız.Bakla, baklagillerdendir. Kazık köklüdür ve  yıllık bir bitkidir. Kökleri 110 cm derinliğe kadar inmektedir.

Yan kökleri etrafa yayılır ve üzerilerinde yumrular oluşur. Sapı 1 metre kadar yükselebilir. Sapının üzerinde sarmalı yaprakları bulunmaktadır. Kendine has güzel ve hoş bir kokusu olan çiçekleri yaprak koltuklarından çıkmaktadır. Meyvesi araları bölmeli dolgun bir kapçıktır. Taze iken yeşil, olgunlaşınca esmerleşir ve sertleşir. Tüm baklagiller gibi bakla da kansere yakalanma riskini azaltmaktadır.

baklanin_faydalari_baklanin_yararlari

Taze yaprakları ile salata, çekirdeğinden yemeği yapılabilmektedir. Zengin bitkisel protein ve karbonhidrat içeren bakla aynı zamanda baklagillere ismini kazandırıyor. Kalsiyum ve demir mineralleri açısından çok zengin olan baklada A, C, B ve B2 vitaminleri yer alır.

Yemekleri arasında bilinen sakız baklası, sultani bakla, bayrampaşa baklası gibi çeşitleri vardır. Çekirdeklerinin yanı sıra taze yapraklarından yapılan salatası denemeye değerdir. Cennet mekan güzelim Türkiye’mizin her yerinde yetişebilmektedir.

Baklanın insan sağlığında önemi;

  1. Bedenin kötü kolesterol düzeyini düşürür.
  2. Bakla içerdiği insülinle kan şekerini düzene sokar.
  3. İçerdiği yüksek orandaki lifle kabızlık çekenlere iyi gelir.
  4. Bakla ayrıca, hemoroid ve diğer kalın bağırsak sorunlarında da sağlığa yararlı etkiler sağlar.
  5. Tohumlarından yapılan lapa yaralı deri hastalıklarında kullanılıyor.
  6. Bakla hazmı kolaylaştırır. İdrar yollarını temizler
  7. Böbreklere oldukça yararlıdır: Böbrek ağrılarını hafifletir, böbrek kumlarının ve taşlarının dökülmesine yardımcı olur.
  8. Göğüs hastalıkları ve öksürüğe iyi gelir. tanelerinde bol miktarda azot ve nişasta bulunur.
  9. Lumbago, romatizma, siyatik ve dolama şikayetlerini giderir.

Bakla hakkında eklemek istediklerinizi yorum kısmından bizlere yazarsanız hem ziyaretçilerimize hem de daha fazla bilgiye ihtiyaç duyanlara yararımız dokunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir